Mali odkrywcy (Little explorers) – edukacja przyrodnicza

odkrywcy

W ramach edukacji przyrodniczej przez cały rok prowadzimy trzy projekty: „Trampolinek w ogrodzie”, „Trampolinek w laboratorium”, „Trampolinek odkrywca”. Razem z postacią Trampolinka, bohatera naszych pakietów przedszkolnych, dzieci biorą udział w atrakcyjnych dla nich zajęciach, zdobywają coraz to nowe umiejętności i rozwijają swoje zainteresowania. W „Dzienniczkach obserwacji” rysują lub w inny sposób rejestrują swoje odkrycia (wyklejanki, zdjęcia, metoda kolażu) i otrzymują naklejki, nagradzające ich pracę. Po zebraniu odpowiedniej ilości naklejek, dzieci otrzymują dyplom i tytuł „Małego ogrodnika”, „Małego naukowca” i „Małego odkrywcy”.

Projekt: „Trampolinek w ogrodzie”

Wokół przedszkola i wewnątrz prowadzimy obserwacje przyrodnicze. Na zielonym terenie obok naszego budynku zaprojektowaliśmy Mały Ogród, w którym dzieci mogą same posadzić swoje roślinki i pielęgnować je. W okresie zimy oglądamy pod mikroskopem, jak wyglądają nasionka i inne małe obiekty przyrodnicze, dokarmiamy ptaki i prowadzimy obserwacje roślin w naszych salach. W ten sposób nasi podopieczni uczą się odpowiedzialności, żyją bliżej natury, mogą przyglądać się zmianom, jakie w niej zachodzą wraz ze zmianami pór roku. Zajęcia w Małym Ogrodzie to wspaniały wstęp do edukacji biologicznej.

Projekt: „Trampolinek w laboratorium”

Na tych zajęciach wprowadzamy dzieci w świat nauki – pokazujemy, jak stworzyć czarodziejski piasek; co zrobić, żeby jajko zachowywało się jak piłeczka kauczukowa; jak wykonać pienisty wulkan albo które kolory trzeba zmieszać, by powstały różne barwy. Dzieci wspaniale bawią się podczas wykonywania różnych doświadczeń. Wcielając się w role małych naukowców, rozwijają zdolność krytycznego myślenia, uczą się porównywania i wyciągania wniosków, kształtują w sobie odwagę do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań. Wiedza i umiejętności zdobywane podczas takich zabaw stają się pomostem do dalszych etapów edukacji chemicznej i fizycznej.

Projekt: „Trampolinek odkrywca”

W każdym dziecku drzemie mały odkrywca, który pragnie poznać otaczający go świat. Na naszych zajęciach dzieci „podróżują” do bliższych lub bardziej odległych krain, podbijają kosmos albo odkrywają tajemnicze miejsca zamieszkałe przez wróżki, elfy, krasnale i inne baśniowe stwory. Planują swoje podróże, rysując mapy, przygotowując miniprezentacje miejsc, które chciałyby odwiedzić. Spotykają ciekawych ludzi, których zapraszamy do naszego przedszkola i którzy opowiadają o swoich podróżach. W ramach projektu dzieci odwiedzają również ciekawe miejsca, takie jak piekarnia czy straż pożarna, a także biorą udział w lekcjach muzealnych dostosowanych do ich wieku.